Chronologie


Připravil Stuart Alexander

1938

Josef Koudelka se narodil 10. ledna v Boskovicích.

asi 1952

S fotografií se seznámil díky příteli svého otce, bakelitovým aparátem začal fotografovat svou rodinu a přátele.

1956–1961

Studuje na Fakultě strojního inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Pořizuje si starý fotoaparát Rolleiflex.

Seznamuje se s fotografem a kritikem Jiřím Jeníčkem, který ho povzbuzuje, aby vystavil své práce v pražském divadle Semafor.

1961

Na vernisáži své výstavy v divadle Semafor potkává historičku umění Annu Fárovou, zásadní postavu československé fotografie, a spolupracuje s ní až do svého odchodu ze země v roce 1970.

Poprvé cestuje do zahraničí, jako muzikant ve folklorním a tanečním souboru navštíví Itálii.

Začíná fotografovat československé Romy.

1961–1967

Pracuje jako letecký inženýr v Praze a Bratislavě.

Jako fotograf na volné noze přispívá do časopisu Divadlo.

1963

Seznamuje se se studentkou sociologie kultury Markétou Luskačovou, která začíná fotografovat církevní svátky na Slovensku.

1965

Na pozvání režiséra Otomara Krejči, ředitele Divadla za branou, zde fotografuje divadelní představení.

Stává se členem Svazu československých výtvarných umělců.

1966

Své fotografie z inscenace Král Ubu Alfreda Jarryho v Divadle Na Zábradlí publikuje v knize nazvané Král Ubu: Rozbor inscenace Divadla Na zábradlí v Praze.

1967

Opouští práci leteckého inženýra a naplno se věnuje fotografování.

Za inovativní přístupy v divadelní fotografii získává výroční cenu Svazu československých výtvarných umělců.

Na výstavě Cikáni, 1961–1966 v Divadle za branou poprvé představil své fotografie Romů.

1968

Spolu se socioložkou Milenou Hübschmannovou cestuje do Rumunska fotografovat Romy.

Do Prahy se vrací den před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, která ukončila krátké období politické svobody známé jako pražské jaro. Během bouřlivého období invaze Koudelka fotografuje střety s okupanty a každodenní život v ulicích.

1969

V dubnu poprvé navštíví Velkou Británii, když na pozvání doprovází Divadlo za branou do Londýna. Své divadelní fotografie vystavuje ve foyer londýnského Aldwych Theatre.

Podruhé navštěvuje Velkou Británii v půlce července a zůstává zde nejméně tři měsíce. Jeho fotografie sovětské invaze do Československa se zatím podařilo tajně vyvézt ze země a dostaly se do Spojených států. Zatímco Koudelka pobývá ve Velké Británii, fotografická agentura Magnum Photos distribuuje jeho fotografie pod pseudonymem P. P. (Prague Photographer), aby uchránila před postihem a represí Koudelkovu rodinu i jeho samotného; fotoesej „anonymního českého fotografa“ je publikována ve významných světových časopisech. Jeho snímky získávají od Overseas Press Club ocenění Robert Capa Gold Medal. Prezident agentury Magnum Photos Elliott Erwitt vytváří z jeho fotografií, se zachováním Koudelkovy anonymity, krátký film pro CBS News.

1970

Získává tříměsíční vízum a odjíždí z Československa fotografovat na Západ Romy. Po vypršení víza se rozhoduje, že se zpět nevrátí; je bez státní příslušnosti. Velká Británie mu udílí azyl a Koudelka zde zůstane až do roku 1979.

Cestuje, fotografuje Romy, církevní i lidové slavnosti a také každodenní život v různých evropských zemích.

1971

Elliott Erwitt navrhuje, aby se Koudelka připojil k agentuře Magnum Photos; stává se jejím přidruženým členem (associate member).

Seznamuje se s Henri Cartier­‑Bressonem a Robert Delpirem, kteří se stanou jeho blízkými přáteli.

Poznává Romea Martineze.

1974

Stává se řádným členem (full member) agentury Magnum Photos.

1975

V newyorském Museum of Modern Art pořádá John Szarkowski výstavu nazvanou Josef Koudelka.

V Paříži Robert Delpire připravil pod názvem Gitans: La fin du voyage knihu Koudelkových fotografií Romů (vydáno v roce 1977). Pod názvem Gypsies vychází kniha ve Spojených státech v nakladatelství Aperture.

1978

Kniha Gitans: La fin du voyage získává Prix Nadar udělovanou pařížskou asociací Gens d’Images.

1980–1987

Z Velké Británie odchází do Francie (1980). Stále je bez státní příslušnosti, pokračuje v cestách po Evropě.

1984

V londýnské Hayward Gallery se koná velká Koudelkova výstava, koncipovaná Robertem Delpirem a organizovaná Arts Council of Great Britain. K výstavě současně vydává pařížské Centre National de la Photographie v edici Photo Poche anglickou a francouzskou monografii Josef Koudelka.

Po smrti svého otce vystupuje Koudelka po šestnácti letech z anonymity a jeho fotografie ze sovětské invaze do Československa poprvé vycházejí pod jeho jménem. (Do té doby chránil svou rodinu žijící v Československu před možnými represemi.)

1986

Na pozvání francouzské vládní agentury Mission photographique de la DATAR přijímá účast v projektu, který dokumentuje městskou a venkovskou krajinu ve Francii. Právě při práci na tomto projektu poprvé použije panoramatický fotoaparát.

1987

Stává se francouzským občanem. Francouzské Ministerstvo kultury a komunikace mu uděluje Grand Prix National de la Photographie.

1988

Robert Delpire organizuje dvě velké výstavy Koudelkových prací, konají se v Centre National de la Photographie, Palais de Tokyo v Paříži a v International Center of Photography v New Yorku. Poté výstavy putují po Evropě a Spojených státech.

Centre National de la Photographie v Paříži vydává Koudelkovu knihu Exils (pod názvem Exiles vyšla kniha v Aperture v New Yorku a v nakladatelství Thames & Hudson v Londýně).

Pro Mission photographique Transmanche fotografuje panoramatickým aparátem proměnu krajiny zasažené stavbou tunelu pod Lamanšským průlivem.

1989

Získává Hugo Erfurth Priz od německého města Leverkusen a firmy Agfa-Gevaert AG.

Stále se nemůže vrátit do Československa, ale jako francouzský občan je spolu s dalšími osmi francouzskými fotografy pozván k návštěvě Sovětského svazu. Fotografuje v Moskvě.

Koudelkova práce pro Mission photographique Transmanche vyústí v jeho první knihu panoramatických fotografií nazvanou Josef Koudelka (jedná se o v pořadí šestou knihu ze série publikací Mission photographique Transmanche).

Oceněn Prix Romanès od romského autora Matéa Maximoffa.

Kniha Exiles (1988) získává od International Center of Photography Publication Award za mimořádnou fotografickou publikaci.

1990

Po pádu komunistického režimu se vrací do Prahy. Fotografuje ve východní Evropě.

Anna Fárová kurátorsky připravila jeho výstavu v Praze. V Československu jsou tak poprvé vystaveny (a publikovány) Koudelkovy fotografie srpnové invaze 1968.

Fotografuje jednu z nejzdevastovanějších krajin Evropy: podhůří Krušných hor v severních Čechách zničené těžbou. Území zasahující také Německo a Polsko je známé jako Černý trojúhelník.

1991

Získává Henri Cartier-Bresson Award (Centre National de la Photographie a American Express, Paříž).

Panoramatickým aparátem fotografuje válkou zničené centrum Bejrútu.

Československá televize odvysílala dokument Rudolfa Adlera Poutník – Fotograf Josef Koudelka.

1992

Obdržel Erna and Victor Hasselblad Foundation International Award in Photography.

Francouzským Ministerstvem kultury a komunikace je jmenován Rytířem Řádu umění a literatury (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres).

1994

Výsledky své čtyřleté práce na území Černého trojúhelníku představil na výstavě a v knize panoramatických fotografií Černý trojúhelník –Podkrušnohoří: Fotografie 1990–1994 (vydalo nakladatelství Vesmír, Praha).

Přijímá pozvání producentů filmu Ulysses’ Gaze (režie Theo Angelopoulos), doprovází filmový štáb a zachycuje svůj vlastní pohled na balkánské země, ve kterých natáčení probíhá. Tyto fotografie byly představeny a publikovány pod názvem Periplanissis: Following Ulysses’ Gaze.

1996–1997

Na pozvání Kulturní nadace Svobodného státu Sasko a Kulturního programu firmy Siemens se účastní projektu Aufriss: Künstlerische Positionen und Industrielandschaft in der Mitte Europas, kdy je spolu s dalšími osmi umělci vyzván, aby fotografoval krajinu zničenou nezodpovědnou průmyslovou činností a těžbou na území Saska, Polska a České republiky.

1997–1998

Přijímá zadání od Ffotogallery ve velšském Cardiffu, aby jménem Cardiff Bay Arts Trust vytvořil sérii panoramatických fotografií jižního Walesu. Vyústěním tohoto projektu je kniha a výstava Reconnaissance: Wales, doprovázená ve Walesu i výstavami jeho dalších prací.

1998

V anglickém Bathu je oceněn Centenary Medal od Royal Photographic Society za „dlouhotrvající významný přínos umění fotografie“.

2001

Vytváří sérii panoramatických fotografií pro Lhoist Group, výrobce vápna a zpracovatele dolomitu. Koudelkův pohled na proměnu krajiny v důsledku těžby vápence je posléze publikován v knize Lime Stone.

2002

Je jmenován Důstojníkem Řádu umění a literatury (Officier de l’Ordre des Arts et des Lettres), udělovaného francouzským Ministerstvem kultury a komunikace.

Pro Národní galerii v Praze připravil a sám koncipoval vlastní retrospektivní výstavu.

Prezident Václav Havel mu uděluje Medaili za zásluhy.

2003

V Římě dokončuje projekt Teatro del Tempo, následnou výstavu doprovází stejnojmenná publikace.

Pro výstavu, která se koná současně s Olympijskými hrami v Athénách, fotografuje v Řecku archeologicky cenná místa.

2004

Za „vynikající výsledky ve fotografii“ je oceněn Cornell Capa Infinity Award, kterou uděluje International Center of Photography v New Yorku.

2006

Ve Francii i v mnoha dalších zemích vychází jeho první retrospektivní monografie nazvaná Koudelka. Kniha je vyvrcholením pětatřicetiletého přátelství a stejně dlouho trvající spolupráce s Robertem Delpirem.

2008

Čtyřicet let poté, co Sovětský svaz a jeho spojenci z Varšavské smlouvy napadli Československo, vychází v jedenácti jazycích Koudelkova kniha Invaze 68: Praha (v ruštině kniha vyjde v roce 2009). Jsou do ní zahrnuty také dříve nepublikované fotografie.

2010

Z rukou ministra kultury České republiky získal medaili Artis Bohemiae Amicis, udělovanou významným osobám, které cílevědomě přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.

2011

V sedmi jazykových mutacích vychází kniha Gypsies. Jedná se o revidovanou a rozšířenou verzi makety, kterou Koudelka s grafikem Milanem Kopřivou připravili ještě v Praze v roce 1968.

Výstava Invasion 68 Prague je představena v Centru fotografie bratří Lumiérů v Moskvě.

2012

Ve Francii vychází jeho kniha Lime. Je završením práce pro Lhoist Group, pro niž v letech 1999–2010 fotografoval padesát jedna lomů v jedenácti zemích.

2013

V Marseille je zahájena výstava Vestiges 1991–2012 / Josef Koudelka (Centre de la Vieille Charité). Jedná se o první retrospektivní tematickou výstavu fotografií starověkých římských a řeckých archeologických nalezišť ve dvaceti středomořských zemích.

Kniha Wall: Israeli & Palestinian Landscape, 2008–2012 je vyvrcholením projektu nazvaného This Place, na kterém Koudelka začal pracovat v roce 2008. Spolu s dvanácti fotografy byl pozván, aby nafotografoval území, kterým prochází zeď oddělující Izrael a Západní břeh Jordánu.

2014

V Art Institute of Chicago a poté v J. Paul Getty Museum v Los Angeles je zahájena výstava Josef Koudelka: Nationality Doubtful.

V revidované a rozšířené verzi vydává Koudelkovu knihu Exiles nakladatelství Aperture v New Yorku, Thames & Hudson v Londýně a Delpire v Paříži.

Společná výstava This Place, zahrnující i Koudelkovy fotografie zdi oddělující Izrael a Západní břeh Jordánu, je otevřena v Centru současného umění DOX v Praze. Poté výstava putuje do Tel Aviv Museum of Art, Norton Museum of Art a v roce 2016 do Brooklyn Museum of Art.

2015

Výstava Josef Koudelka: Twelve Panoramas, 1987–2012 je otevřena v Pace/MacGill Gallery v New Yorku.

Ve Fundación MAPFRE v Madridu je zahájena retrospektivní výstava Josef Koudelka: Nationality Doubtful.

Koná se premiéra dokumentárního filmu Koudelka fotografuje Svatou zemi fotografa a filmaře Gilada Barama.

2016

Výstava Exiles/Wall je představena v Nederlands Fotomuseum v Rotterdamu.

V The Museum of Photography v Soulu se koná výstava Gypsies.

Aleš Kisil natočil pro Českou televizi film Josef Koudelka: Zajímá mě, kam až dojdu.

2017

Centre Georges Pompidou v Paříži otevřelo výstavu Josef Koudelka: La fabrique d’Exils.

Jako součást Foto/Industria, the Biennial of Photography on Industry and Work se v Museo Civico Archeologico v Boloni konala výstava Josef Koudelka: Industrial Landscapes.

2018

Pražské Uměleckoprůmyslové museum a Národní galerie Praha uvedly výstavy Koudelka: Návraty a Koudelka De-creazione prezentující ukázku daru Josefa Koudelky České republice.

2019

Založen Nadační fond Josefa Koudelky v Praze. 

2020

Výstava Ruines v Bibliothèque Nationale de France v Paříži byla vyvrcholením mnoha let fotografování archeologických míst okolo Středozemního moře.